most raw feeders keep it to $1/lbs MAX for meats, rmbs, etc. some trim it down to .50/lbs. dogs will eat anywhere from 1.5 to 3% of their weight in food per day. So a 100lbs adult dog eating 2% of his body weight in raw per day, would cost anywhere between $1 to $2 per day ($30 to $60 per month). by feeding such a great diet there is no need for chew toys, dental cleanings, most allergy meds, special shampoos, etc etc.
-check for sales and stock up (chicken legs for .39/lbs = stock up!).
-feed chicken backs for bone content (i get a 35lbs case of fresh backs for $8) and mix with a cheap meat source - i get beef hearts for $1/lbs.
-the dollar store has sardines 2 for $1
-eggs are always cheap
-make friends with the butcher, ethic markets, meat distributors, etc
it's a ton of fun too!!